VIDEO/ Fitore e vuajtur: Një autogol nderon Francën ndaj Austrisë, dëmtimi i Mbapesë fut në ankth “Gjelat”

1 month ago 30
Reklamë

Franca ka mundur në Dyseldorf Austrinë me rezultatin 0-1 falë një autogoli. Nje fitore e vuajtur e Frances, pas tere kohes ka qene ne sulm Austria dhe nuk kane munguar rastet per te.

Sfida nisi me një ritëm të lartë nga të dyja skuadrat, të cilat provuan për të shënuar. Gjithsesi një autogol i Wober në minutën e 38’ kaloi në avantazh Francën.

Pjesa e dytë ishte gjithashtu e luftuar, me Mabppen dhe Dembelen që iu afruan golit, por pa arritur ta çonin topin në rrjetë.

Kështu Franca shkon në kuotën e tre pikëve në Grupin D, po aq sa dhe Holanda, ndërsa Austria dhe Polonia qëndrojnë me zero.

AUSTRI-FRANCË 0-1

38′ Autogol Vober

NGJARJET KRYESORE 

Mbyllet sfida! 

90′ Franca kryen dy zëvendësimet e fundit, largohen Mbape dhe Grizman në fushë Zhiru dhe Fofana.

86′ Momente paniku për Mbape, ylli i Francës gjakoset pas një përplasje në supin e mbrojtësit Danso. (VIDEO) 

84′ Ndëshkohet edhe Limer për ndëhyrje të gabuar ndaj Mbape.

82′ Raste flagrante për Francën me Turam, Mbape dhe Kolo Muani, por shënjestra nuk është ajo e duhura.

80′ Baumgartner është i ndëshkuari i tretë i sfidës për Austrinë.

71′ Dy zëvendësime te Franca, largohen Dembele dhe Rabio, në fushë Kolo Muani dhe Kamavinga.

65′ Minuta të mira për Francën, që është hedhur në sulm në kërkim të golit të dytë.

56′ Dembele është i ndëshkuari i radhës me karton të verdhë.

55′ Mbape shpërdoron një rast flagrant, i vetëm përballë portierit pas një shpërthimi fantastik, ylli i Francës ka gjuajtur jashtë kuadratit. Nuk iu besojnë syve te “Gjelat”. (VIDEO) 

48′ Grizman përfundon me kokë të fashuar pas një përplasje në fushë.

46′ Starton pjesa e dytë!

45+1′ Mbyllet pjesa e parë në Dyseldorf.

45′ Gjyqtari akordon 1 minut shtesë.

43′ Duele të shumta në mesfushë, skuadrat nuk po kordinohen dot.

38′ GOOOOOOOOOOOOOL FRANCA! Mbape shkëputet bukur në fundoren e krahut të djathtë dhe kroson në zonë. Topi i krosuar prek aksidentalisht mbrojtësin Vober dhe devijohet në rrjetë. (VIDEO)

36′ Austriakët nuk u besojnë syve, humbasin shansin e artë. Sabitzer shërben një top për Baumgartner, me këtë të fundit që del përballë Menjo, me portierin francez që bën heroin dhe shpëton “Gjelat”. (VIDEO)

33′ Mvene ndëshkohet me karton të verdhë.

30′ Francezët më kërkues, por austriakë i kanë marrë masat mirë.

24′ Teo Hernandez i drejtohet me shpejtësi zonës por ngatërrohet me këmbët e veta dhe rrëzohet.

19′ Grizman lirohet bukur nga krahu i djathtë dhe depërton në qendër të zonës, provon goditjen por bllokohet nga mbrojtja austriake dhe topi shkon në goditje këndi.

17′ Grizman kroson në zonë nga goditja e dënimit, me topin që shkon drejtëpërdrejtë në duart e portierit Penz.

16′ Dembele driblon bukur nga krahu i djathtë dhe i drejtohet zonës duke detyruar Vober t’i shkaktojë faull dhe të ndëshkohet me karton të verdhe.

13′ Teo Hernandez merr krahun e majtë dhe shkon deri në fundore, gjuan një diagonale por nuk ka shënjestrën e portës. (VIDEO)

8′ Mbape shpërthen nga krahu i majtë dhe i drejtohet zonës, godet tokazi por gjuajtja pritet nga prtieri austriak. (VIDEO)

5′ Grizman provon edhe njëherë krosimin me zonë por gjen atje Danson që largon topin.

4′ Austriakët shkaktojnë një tjetër faull afër zonës, këtë radhë në dëm të Teo Hernandezit.

3′ Grizman kroson nga goditja e dënimit, me topin që largohet ga mbrojtja austriake.

2′ Austriakët tëashpër që në minutat e para, i shkaktojnë faull Mbapesë.

1′ Starton takimi në Dyseldorf.

FORMACIONET ZYRTARE

AUSTRIA (4-2-3-1): Pentz; Mvene, Vober, Danso, Posh; Sabitzer, Seivald; Grillitsh, Baumgartner, Laimer; Gregoritsh | Trajner: Ralf Ragnik

FRANCA (4-3-3): Menja; Kunde, Upamekano, Saliba, Hernandez; Grizman, Kante, Rabiot; Dembele, Mbape, Turam | Trajner: Didier Deshamp/m.j

Read Entire Article